Relative Strength Index

Relative Strength Index veya RSI, yatırımcılar arasındaki en popüler teknik göstergelerden biridir. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçmek için geliştirilmiştir. Gösterge ayrıca, düşükken alış ve yüksekken satış yapmak için piyasanın aşırı alış/satış durumunu belirlemeye yardımcı olur. 

RSI nasıl uygulanır

RSI'yı grafiğe eklemek için “Ekle” - “Göstergeler” - “Osilatörler” - üzerine tıkladığınızda “Relative Strength Index” ini göreceksiniz.

RSI1.png

MetaTrader varsayılan olarak, size dönem sayısını “14” olarak önerecektir. İsterseniz bu parametreyi değiştirebilirsiniz. Kısa vadeli yatırımcılar normalde 9 dönemlik RSI kullanırken uzun vadeli işlemleri tercih edenler ise 25 dönemlik RSI'yi kullanıyor. Sonuçta, zaman aralığı ne kadar kısa ise göstergenin yapacağı dalgalanmalar o kadar fazla olur. 

Relative Strength Index nasıl yorumlanır

Göstergenin değerleri 0 ile 100 arasında değişir. 50'ye bir orta çizgi de ekleyebilirsiniz. RSI bu noktanın üzerinde ise, momentum göz önünde bulundurulur ve alış fırsatları aranması daha mantıklı olur. RSI 50'nin altına düştüğünde, yeni bir düşüş trendine işaret eder, bu nedenle satış işlemi açmayı düşünebilirsiniz.

Piyasa aşırı alım veya aşırı satım

Diğer osilatörler gibi, RSI da varlığın aşırı alındığını ve satıldığını anlatmaya yardımcı olur. RSI için 70 ve 30 seviyelerini izlemeniz gerekir. RSI 70 sınırının üzerine çıkarsa, piyasanın aşırı alışta olduğunu ve aşağı yönlü düzeltme olabileceği anlamına gelir. Eğer RSI 30 çizgisinin altına düşerse - varlık aşırı satıştadır ve yukarıya doğru düzeltme yapabilir.

RSI3.png

Bununla birlikte, bu yaklaşımın, RSI'nın aşırı alım veya satım bölgelerinde uzun dönemler kaldığı güçlü trendlerde işlemler için uygun olmadığına dikkat edin. Eğer piyasada güçlü bir trendin olduğuna dair kanıtlarınız varsa, RSI'nin düşüş trendinde aşırı satıldığı durumlarda satış ve yükseliş trendindeki aşırı alındığı durumlarda alış yapmayı düşünün.

RSI4.png

Sonuç olarak, RSI sinyallerinin kalitesi, yalnızca gösterge kritik seviyelerden çıktığında trend yönündeki sinyalleri takip ettiğinizde artar. Örneğin, RSI 30'un üstüne çıktığında, yükseliş trendi sırasında alış yapabilirsiniz.

Piyasanın tersine dönmesi

Dahası, RSI ile fiyat arasındaki ayrışma, piyasanın tersine dönüş yapacağı konusunda sizi uyarabilir. Fiyatın yeni seviyesi RSI'daki yeni değer ile doğrulanmadığında, negatif bir sinyal olan aşağı yönlü bir sapmadır. Fiyat düşük bir değer oluşturuyorsa, ancak minimum RSI öncekinden daha yüksek olduğunda, boğaların lehine bir sapma olur.

RSI2.png

RSI, genellikle bir başka osilatör olan MACD ile birlikte kullanılır. RSI, son fiyat yükselişi ve düşüşlerine bağlı olarak fiyat değişimini ölçerken, MACD iki EMA arasındaki ilişkiyi ölçmektedir. RSI ve MACD birlikte güçlü bir kombinasyonu temsil eder. 

Sonuç.

Yetkin bir yatırımcı RSI'nin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmelidir. Analizinizin sadece RSI'ın üzerine kurulu olmadığından emin olun, ancak fiyat eyleminin yanı sıra diğer teknik göstergelerinde incelenmesi gerektiğini dikkate alın. Relative Strength Index'in sinyallerinin, en güvenilir sonucu uzun vadeli trendlere uygulandığında verdiğini unutmayın.

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

En son Haberler

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı…

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verileri açıklandı…

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Oyununuzun zirvesinde olun

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Bizi Facebook'ta takip edin

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera